FAQ

V rodinném domě chceme do podkroví vestavět koupelnu a dvě ložnice. Jaká bude cena dokumentace?

V první řadě je třeba podotknout, že tato úprava se s největší pravděpodobností neobejde bez STAVAŘE. To je projektant s obecnou stavební specializací a jeho se týká například návrh vhodných materiálů, skladeb konstrukce - druhy a tloušťky tepelných izolací, parotěsných vrstev, odhadne potřebné rozvody ZTI (voda, kanalizace), elektřiny, případně vzduchotechniky (nebo zkontaktuje specialisty). Navrhne a zakreslí vhodnou dispozici místností, určí minimální výšku místností, rozměry oken a podlahové plochy a provede správný návrh pohodlného schodiště. U menších rekonstrukcí, pokud netrváte na designovém řešení podle nejnovějších Living časopisů, se nejspíše obejdete bez architekta, ale bez stavaře nikoliv.

Většina takovýchto zásahů už vyžaduje spolupráci se stavebním úřadem - ten požaduje vypracování dokumentace pro stavební povolení nebo dokumentace pro společné územní řízení a stavební povolení. V rámci této dokumentace bude proveden stavební průzkum, zaměření stávajícího stavu a vlastní návrh konstrukce - tj. výkresy půdorysů, řezy, technická zpráva. Pokud je stavba běžného nebo většího rozsahu, každý specialista vydává složku se svojí vlastní dokumentací.

Práce statika pro vypracování dokumentace pro stavební povolení spočívá v provedení posudku a návrhu úprav stávajícího stropu, na kterém bude zřejmě nová podlaha a nové zdi, a stávajícího krovu, u kterého se nejenže posoudí stávající stav, ale také nutnost úprav pro přenesení přitížení od dalších stavebních vrstev - izolace, sádrokarton, omítky, nových střešních oken nebo třeba od zavěšených příček. Někdy se projekt může týkat i zesílení základů celého objektu. Před zahájením práce bude probíhat stavební průzkum - prohlídka stavby, především krovu a stropu, hledání jakékoliv staré dokumentace, kterou k domu máte, možná budou nutné sondy - odkrýt vrstvy podlahy až na nosnou konstrukci, oklepání omítky kolem okna až na cihlu, otvor skrz strop.

Cena za tento stupeň dokumentace se řádově v tisících, a velmi záleží na tom, jakou přesně máte představu o rozsahu stavebních prací. A to je většinou po konzultaci se stavařem.

Pro vlastní realizaci se vypracovává dokumentace pro provedení stavby. Tady už se rozpracují výkresy, vykreslí detaily, rozměry prvků, uvádí se konečný výkaz materiálu pro nacenění stavby. Tato dokumentace se nepředkládá stavebnímu úřadu, slouží prováděcí firmě a technickému dozoru. Cena tohoto stupně dokumentace se mmj. odvíjí od toho, jak podrobně potřebujete výkresy zpracovat (schémata výztuže nebo armovací výkresy, ocelové kostrukce včetně zámečnických výrobků atd.) a bývá o něco vyšší než cena předchozího stupně.

Zákazníkům je často nabízena jednostupňová dokumentace - myslí se tím rozpracovanější dokumentace pro stavební povolení, podle které se dá i stavět, ale vyžaduje to zkušenou firmu i schopný stavební dozor.

 

 

Bydlím v paneláku a chci přezdít bytové jádro. Co potřebuji?

Panelový dům je většinou v družstevním vlastnictví nebo obecním, a proto nejdříve navštivte tohoto vlastníka, který už má pro tyto případy stanovena pravidla a potřebné náležitosti vám sdělí. Zároveň by vám měl poskytnout i stávající dokumentaci k objektu, protože shánění podkladů bývá právě u paneláků největší problém. Pokud budete rekonstruovat bytové jádro a poloha příček se nemění, cena posudku vás vyjde do 2000,-Kč.

Pokud budete provádět nové otvory do panelových zdí, rozšiřovat koupelnu a stavět nové stěny, bývá cena mnohem vyšší a odvíjí se třeba i od takových skutečností, v kterém patře se byt nachází.

Soused přistavuje patro a v našem bytě se objevily trhliny v omítce. Dá se statickým posudkem prokázat, že jsou způsobené jeho stavbou?

Pokud se nějaká porucha objeví náhle a časově odpovídá nějaké stavební činnosti, tak se tam příčina většinou dá dohledat. Ovšem ve většině případů při obhlídce na místě to bohužel není jednoznačné. Příčiny neznámých trhlin a jejich pohyby se potom zjišťují dlouhodobě - např. sádrovými terči nebo papírovými pásky. 

V naprosté většině případů dostanete oznámení o stavebním povolení, také se ke stavbě už před vydáním stavebního povolení vyjadřujete jako sousedi. Už v tomto momentě je na místě konzultace s odborníkem. Ten se může vyjádřit k dokumentaci a doporučit další postup.

Pokud tedy máte obavy a přesto chcete mít se svým sousedem do budoucna korektní vztahy, doporučuji před započetím stavební činnosti projít a zdokumentovat kritická místa společně - jeho projekt by měl být navržený správně a zodpovědnost za návrh dokumentace nese projektant. Třeba tak zároveň zjistíte, že nějakým těm trhlinkám jste se nevyhnuli ani u pečlivě hlídané novostavby